Najobľúbenejší framework agilného riadenia. Jednoducho sa aplikuje, prispôsobuje, riadenie projektov je rýchlejšie a flexibilnejšie. Posledný update v kurzoch TAYLLORCOX sa ešte viac zameriava na vytváranie pridanej hodnoty.
Pred “Agile Menifesto” nebol vývoj softvéru vôbec jednoduchý a rýchly. Vďaka tomu sa mnoho projektov rušilo, ďalšie sa zase zmenili tak, že prestali plniť svoj pôvodný účel. Agile Manifest položil základ pre 12 princípov agilného vývoja softvéru.
Najúčinnjším a najefektívnejším spôsobom predávania informácií vývojovému tímu z vonka aj vo vnútri je osobná konverzácia.
Budujeme projekty okolo motivovaných jednotlivcov. Vytvárame im prostredie, podporujeme ich potreby a dôverujeme, že odvedú dobrú prácu.
Vítame zmeny v požiadavkách, a to i v neskorších fázach vývoja. Agilné procesy podporujú zmeny vedúce k zvýšeniu konkurencieschopnosti zákazníka.
Najvyššou prioritou je vyhovieť zákazníkovi včasným a priebežným dodávaním hodnotného softvéru.
Tím se pravidelne zamýšla nad tým, ako sa stať efektívnejším, a následne koriguje a prispôsobuje svoje správanie a zvyklosti.
Agilné procesy podporujú udržiteľný rozvoj. Sponzori, vývojári a uživatelia by mali byť schopní udržať stále tempo trvalo.
Dodávame fungujúci softvér v intervaloch týždňov až mesiacov, s preferenciou kratšej periódy.
Agilitu zvyšuje neustála pozornosť venovaná technickej výnimočnosti a dobrému designu.
Ľudia z biznisu a vývoja musia spolupracovatť denne po celú dobu projektu.
Najlepšie architektúry, požiadavky a návrhy vzídu zo samo-organizujúcich se tímov.
Hlavným merítkom pokroku je fungujúci softvér.
Jednoduchosť - umenie maximalizovať množstvío nevykonanej práce je kľúčová.
Manažéri sú zodpovední za rozvoj jednotlivcov a tímu. A to aj preto, že v role ScrumMaster, alebo Product-Owner je v kompetencii tvorba manuálov, poradenstvo, alebo koučing. Ich pohľad na vec je vždy obmedzená na jeden produkt, alebo službu. Riadenie zo strategického pohľadu je tak vždy v rukách manažéra.
Zaistenie financií a potrebného času na školenie, či konferencie pre svoj tým, výzvy v podobe zaujímavých projektov, osobnej motiváce a zapojenie do odborných komunít - i to je neoddeliteľnou súčasťou manažéra.
Ale pozor! Manažér už nebude rozdávať úlohy jednotlivým členom tímu. Proaktívne prevzatie zodpovednosti za plnenie čiastkových úloh, je záladným aspektom sebaorganizovaného tímu Scrum. Agilný prístup k riadeniu projektov vyžaduje zmenu manažérskych návykov.
Ako člen tímu je hlavnou prioritou plnenia cieľov v realizovaných Šprintoch. Analytik taktiež pomáha pri testovaní produktu a mal by byť schopný odpovedať na otázky cielené na špecifikáciu a benefity produktov v rámci pravidelných stretnutí - Šprintov.
Tieto pravidelné aktivity spravidla nevyužívajú čas Biznis Analytika na 100%, zostáva tak čas na aktivity, ktoré táto rola vyžaduje (predovšetkým bod transformácie vízií a stratégií do špecifikácie).
Či už sa rozhodnete pre komplexný prechod na agilné riadenie, alebo ho otestujete na menšom projekte, Agile konzultant je tým, kto bude šíriť túto víziu všetkým zainteresovaným stranám na prvom agilnom projekte.
Konzultant musí byť odolný voči nesúhlasom s agilnou filozofiou naprieč organizáciou. Ich cieľom je počúvanie a pozitívne ovplyvňovanie mienky tak, aby bola metodika Scrum prijatá.
Prezentácia základov Scrum, rovnako tak prechod na nový systém riadenia, nové role a kompetencie, vnímanie súčasných i budúcich požiadaviek na vývoj produktov sú ďalšími predpokladmi úspešného Agile konzultanta.
Je tak plne v kompetencii Testera komunikovať s ostatnými, klásť otázky a hľadať nezrovnalosti. Tento prechod na proaktívne testovanie je taktiež jednou z charakteristických vlastností Scrum® tímu. Testeri, zabudnite na to, že budete čakať, kým vám niekto poskytne nejaký zoznam funkcií k otestovaniu. Zamyslite sa nad tým, čo má produkt riešiť, ako má fungovať a pustite sa do práce!
Od ScrumMastera sa očakáva, že bude skôr podnecovať tím k spolupráci, ako ho hierarchicky riadiť. Jeho cieľom je poskytovať ostatným členom svoje znalosti, skôr ako hľadať odpovede.
Snáď najlepšia metóda ako otestovať predpoklady Team Leadera pre pozíciu ScrumMastera je fakt, akým bude ďalej pracovať. Je však nutné si uvedomiť, že Scrum tím je sebaorganizovaný. Vedúci technického oddelenia tu nemá žiadnu rolu, ani úlohu.
Jedna z hlavných činností Product Ownera je budovanie, správa a prioritizácia položiek v Product Backlogu. Nezáleží na veľkosti projektu, či túto činnost robí zo svojej role iba pre seba, alebo pre širší tím. Záleží tu iba na tom, že sa tak stane.
Zatiaľ čo v Backlogu vznikajú nové požiadavky a otázky, Product Owner do tejto databázi pridáva vysvetlenia a podrobnejšie informácie v takom rozsahu, aby boli všetky otázky dostatočne vysvetlené. Dobrý manažér odpovená na otázky osobne, rieši či nevznikajú problémy v komunikácii, pomáha nielen riešiť problémy ale tiež hľadať alternatívne spôsoby riešenia.
Ste riadiaci typ a dokážete prekonat staré zvyky (napr. delegovanie úloh alebo rozhodovanie za tím)...? Potom je ScrumMaster ideálna rola práve pre vás. V rámci transformácie na agilné riadenie sa na tejto novej roli nejlepšie uplatňujú súčasní manažéri projektov.
Profesne skúsenejší manažéri projektov mávajú perfektný prehľad o skutočných potrebách svojich zákazníkov. Biznisové skúsenosti najlepšie uplatnia na pozícii Product Ownera.
Už nikdy nebudú samostatnou jednotkou, ale naopak - vývojárov je nutné do aktivity zapojiť už od vývoja a špecifikácie požiadaviek. Musia byť schopní sa vyjadrovať k návrhom, pripomienkovať podobu atď. To môže byť pre niektorých z nich problém. Pripravte sa na to. Najmä pokiaľ do tejto doby pracovali v uzavretej komunite a žili na "svojej planéte"
Okrem komunikácie s ostatnými a pripomienkovania zmien budú pre vývojárov nové aj postupy agilného riadenia vývoja. Musia byť so svojou rolou dostatočne zrozumiteľne stotožnení, pretože v Scrum tíme preberajú svoj diel zodpovednosti.
Chcete získať darček k narodeninám?