ITIL® FAQ

Zoznam najčastejších otázok a odpovedí na tému ITIL v3 a prechod na ITIL 4 (IT Infrastructure Library) vrátane ITSM (IT Service Management). Nenašli ste svoju otázku? Napíšte nám a získate okamžitý feedback priamo od ITIL® Approved Trainera!

Všeobecné

Skratka IT Infrastructure Library predstavuje know-how najlepších postupov, ktoré využívajú organizácie pre efektívnu správu IT Service Managementu. Medzi hlavné prínosy patrí:

  • efektívne investície do IT
  • manažérsky systém riadenia
  • zvýšenie dostupnosti a kvality služieb

Určite nie. ITIL ako framework možno využiť v organizáciách všetkých veľkostí, naprieč odbormi. Mnoho organizácií využíva ITIL pre zvýšenie efektivity procesov a produktivity práce.

ITIL je stále vyvíjaný a zdokonaľovaný. Tento štandard možno využiť ako celok, alebo len jednotlivé časti. Tailoring - prispôsobenie metodiky na mieru je jednou z hlavných predností pre bežné využitie v reálnom živote.

Určite nie. ITIL Foundation je nevyhnutný kvalifikačný predpoklad pre každého ITSM Managera. Bez týchto znalostí terminológie, princípov a procesov nemožno pokračovať v ďalších a viac strategických moduloch.

Určite nie, popredné spoločnosti ako Disney, IBM, HP, Google a ďalšie využívajú best practice ITIL. ITIL je stále najvyužívanejší štandard pre riadenie IT.

Určite ho možno odporučiť. Nejde o konkurenčné štandardy, ale naopak doplňujúce sa metodiky. ITIL sa tak môže stať chrbtovým systémom pre ešte efektívnejšie využitie SCRUM, DevOps a ďalších.

ITIL 4

Základný jazyk a terminológia sú vždy v angličtine. Prvé predpoklady sa budú týkať nemčiny, francúzštiny, japončiny a španielčiny. V roku 2019 budú zverejnené ďalšie jazykové verzie, vrátane českej (akonáhle budú informácie zo strany Axelos potvrdené, zverejníme ich)

Vo väčšine prípadov áno. Axelos odporúča nový kurz, pretože Syllabus aj certifikácia sa značne líšia. Hoci ak máte 17 kreditov (alebo ste kúsok od tejto méty) odporúčame namiesto toho absolvovať priestupný modul ITIL Managing Professional Transition.

ITIL 4 Foundation bude dostupný od februára 2019. Moduly ITIL Specialist, ITIL Strategist a ITIL Leader budú postupne spustené vo 2/2 roku 2019. Nad kvalifikáciou ITIL Master však zatiaľ visí otáznik.

V novej verzii ITIL 4 je rad osvedčených princípov a procesov, ktoré sú prevzaté z ITIL v3. Avšak sú zostavené do nových modulov a je tu rad ďalších agilných funkcií, ktoré zefektívňujú riadenie IT služieb. Ale medzi týmito dvoma certifikačnými schémami neexistujú totožné moduly.

Tento kurz už nebude samostatný modul, ale techniky a princípy praktických scenárov, ktorých ITIL Practitioner obsahuje viac ako 80%, budú doplnené do nových modulov ITIL 4. ITIL® Practitioner je vhodný aj pre získanie potrebných kreditov v režime certifikácie Axelos. Ak ich získate 17, máte nárok na ITIL Managing Professional Transition Modul bez nutnosti absolvovania Malc skúšky.

Nie. Skúšky ITIL v3 Foundation budú dostupné až do júna 2020 a ďalšie nebudú ukončené skôr, ako 6 mesiacov od ich oznámenia o ukončení. Takže prechod bude pozvoľný a umožní absolventom dokončiť kvalifikáciu podľa kreditov v schéme ITIL v3 tak, aby splnili kvalifikáciu ITIL Managing Professional.

Chcete získať darček k narodeninám?